![]() | Iepriekšējā mācību gadā izdevies realizēt 21 karjeras atbalsta pasākumu Aizkraukles novada vidusskolas un Aizkraukles Vakara (maiņu) vidusskolas skolēniem, izmantojot projekta finansējumu. Ir notikušas grupu un individuālās karjeras konsultācijas, notikuši informatīvi un izglītojoši pasākumi, mācību ekskursijas, aktivitātēs iesaistīti sadarbības partneri.Skolā strādā 2 karjeras konsultanti:Inna GrahovskaLinda Briška (pieteikties uz individuālām konsultācijām, rakstot vēstuli e-klases pastā)![]() |
Tehnoloģijas dienas
ietvaros 29.maijā uz skolu tika aicināts IT speciālists, lektors, Andrejs
Kļaviņš, kura pieredze dažādās darbības jomās
IT nozarē ir ļoti plaša.
Pasākumā jaunieši piedalījās diskusijā par to, kā tiek saprasta IT nozare kopumā, kādi varētu būt galvenie iemesli, lai izvēlētos darbu IT nozarē un kādi ir plusi un mīnusi darbā, kas saistīts ar IT.
Lektors dalījās pieredzē par IT nozarē strādājošajiem nepieciešamajām prasmēm un iemaņām, izskanēja ieteikumi par to, kā palielināt savas iespējas strādāt IT nozarē.
Jaunieši iepazina dažādus uzņēmumu un nodarbinātības formu veidus, kuros ir iespēja strādāt par IT speciālistu, kādi ir plusi un mīnusi, strādājot katrā no šiem uzņēmumiem, kā arī tika dota iespēja praktiski darboties grupās – izspēlēt situāciju un mēģināt domāt un risināt jautājumus par to, kāda veida speciālisti un kāda veida prasmes varētu būt vajadzīgi dažāda veida risināmajās IT situācijās.
Sarunās tika arī
noskaidrots, kāds ir ceļš uz IT industriju – kam ir jāpievērš uzmanība jau
mācoties skolā, kādās aktivitātēs jāiesaistās, kas jāapgūst.
Skolēni atzinīgi
novērtēja iespēju tuvāk iepazīt IT nozari un dalījās iespaidos:
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
23. maijā pie 5. klašu
skolēniem viesojās cilvēki, kuri dalījās ar savu pieredzi darbā ar koku
visdažādākajos veidos. Skolēni piedalījās divu veidu darbnīcās, kurās uzzināja,
kā iespējams izmantot koku tautas lietišķajā mākslā, ko nozīmē – būt namdarim,
kādas koka sastāvdaļas ir izmantojamas dažādiem mērķiem, kādas ir grūtības, strādājot ar koku.
Skolēniem tika dota
iespēja pašiem izmēģināt strādāt ar koku – izjust, cik grūti ir no parastas,
neapstrādātas koka ripiņas izveidot
glītu, gludu, rokai tīkamu gala
produktu.
Ļoti neparasta šķita otra darbnīca, kurā skolēni pirmo reizi uzzināja, ka no koka var iegūt dziju un no tās, savukārt, var gatavot pat apģērbu. Koka šķiedra ir izmantojama pat ārstniecības nolūkos un dažādu priekšmetu izgatavošanā. Tika dota iespēja arī pašiem izmēģināt prasmes, kas nepieciešamas, strādājot ar koka šķiedru.
Darbnīcās skolēni guva
atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar koku kā izmantojamo materiālu
darbā, piemēram:
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
23. maijā Aizkraukles novada vidusskolas 3. klases skolēniem
Devās uz Madonas novadu un apmeklēja Trīs nodarbības – meistarklases: ZS “Līvi”, A/S „Lazdonas piensaimnieks” un Karameļu darbnīcu Madonas pilsētaā
• ZS “Līvi” ieguva informāciju par kazkopību, saņems informāciju par piensaimnieka darba specifiku, uzzināja kas ir ganāmpulks ( 300 kazu), uzzināja kā iegūst ekoloģiski tīru pienu, vēroja kā ražo dažāda veida kazas piena sierus.
• A/S „Lazdonas piensaimnieks” vēroja pilnu piena pārstrādes ciklu – piena sagādi, pārstrādi, piena produktu ražošanu un realizāciju. Iepazina ražoto produktu daudzveidību – piens, krējums, biezpiens un biezpiena izstrādājumi , jogurti, deserti. Guva informāciju ,ka visa produkcija tiek pagatavota no augstas kvalitātes izejvielām – piena, kas tiek iepirkts no 111 zemnieku saimniecībām un 3 kooperatīvām sabiedrībām , redzēja, ka ražojot produkciju tiek ievēroti un uzlaboti visi tehnoloģiskie procesi,
• karameļu darbnīcā, bija iespēju redzēt kā top karamele, kopā ar meistaru pagatavot savu īpašo karameli un iesaiņot līdzņemšanai savas karameles.
Uzzināja par karjeras iespējām uzņēmumos, par izglītošanās iespējām un darba tirgus pieprasījumu. Izmēģināja savas prasmes, kas nepieciešamas ražotnēs iepazītajās profesijās.
Atpakaļceļā apstājāmies pie Aiviekstes HES
Karjeras pedagogs Inna Grahovska
.
2019. gada 21. un 23. maijā 1. – 2. klašu skolēni
devās mācību ekskursijās pie lauksaimnieka Roberta Jakubovska un bitenieces Guntas Otto.
Iepazina Lauksaimnieka profesijas pamatus - kā strādā lauku saimniecībā, kopj kultūraugus un novāc.
“Lejas bitēnos” izglītojamie redzēja un uzzināja kā kopj trušus, kazas, ponijus, zirgus un mājputnus, apskatīja zirglietas no sendienām līdz mūsdienām.
Uzzināja, ka strādājot laukos ir daudz jāzina un speciāli jāmācās, saņēma informāciju par lauksaimnieka darba specifiku, par darba tirgus pieprasījumu. Izmēģināja savas prasmes, kas nepieciešamas profesijā, kura saistītā ar lauksaimniecību,
Pie bišu stropiem iepazina Biškopja darbu, uzzināja kā organizē un plāno saimniecības darbu, analizē un attīsta biškopības biznesu, redzēja kā strādā ar biškopja instrumentiem, redzēja biškopja kombinezonu. Uzzināja par darba apstākļiem.
Guva priekšstatu par to, ka lauksaimniecība ir viena no senākajām saimniecības nozarēm,.
Uzzināja par karjeras iespējām šajā arodā, ka var veikt individuālo komercdarbību, veidoja priekšstatu par mūsdienīgu saimniekošanu laukos.
Pedagogs karjeras konsultants Inna Gragovska
13. maijā skolā viesojās ornitologs Dmitrijs Boiko. Tikšanās laikā skolēni no 1. - 3. m klases
( mazākumtautību) un 2.- 3. kl. skolēni uzzināja: kādās mācību iestādēs var apgūt ornitologa profesiju, ka ornitoloģijā ir nepieciešamas noteiktas personiskās īpašības: uzmanība, neatlaidība, spēja koncentrēties, spēja analizēt.
Ornitologs pastāstīja, ka profesija ir ļoti specifiska, ka jābūt mīlestībai pret dabu un īpaši putniem. Pastāstīja skolēniem , ka ornitoloģijas darbinieki var atrast darbu tādās iestādēs kā: dabas muzejos, zinātniskās pētniecības profila institūtos, lauksaimniecībā, zooloģiskos dārzos, dabas rezervātos, augstskolās, kas specializējas dabaszinātņu studijās.
Skolēni uzzināja daudz interesantu un nedzirdētu faktu par putnu dzīves īpatnībām, ligzdošanu un ieklausījās putnu balsīs. Skolēni uzdeva daudz jautājumu un padalījās ar savu pieredzi putnu novērošanā.
Karjeras pedagogs Inna Grahovska
Tuvojoties laikam, kad jādodas prom no skolas tālākajā dzīves un karjeras ceļā, 12. klašu skolēniem šķita svarīgi noskaidrot, cik liela loma veiksmīgā karjerā ir lietišķajai etiķetei.
Jaunieši uzzināja, kāds apģērba stils noder dažādām, ar karjeru saistītām, dzīves situācijām, no kā vajadzētu izvairīties, lai nesabojātu iespaidu par sevi darba intervijā vai tikšanās reizē.
Lektore demonstrēja labos un sliktos
piemērus uzvedībā, apģērba stilā un komunikācijā, kas varētu ietekmēt jaunieša
turpmāko veiksmi karjeras virzībā.
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Divas
dienas maija mēnesī Rīgā norisinājās nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss, kurā piedāvātās
aktivitātes devās vērot arī skolēni no Aizkraukles novada vidusskolas 8. klasēm
un Aizkraukles Vakara vidusskolas 8.- 12. klasēm.
Skolēni vēroja, kā jaunie profesionāļi demonstrē savu meistarību
dažādās profesionālās jomās, piemēram, tērpu dizainā, datortīklu
administrēšanā, friziera darbos, grafikas dizainā, restorānu servisā, ēdienu
gatavošanā, mobilajā robotikā, flīzēšanā un citās prasmēs.
Skolēniem bija iespēja iepazīties ar dažādām profesijām, piedalīties Karjeras kafejnīcas interaktīvajās aktivitātēs, izmēģināt prasmes, kas saistītas ar profesijām.
Pēc pasākuma skolēni dalījās iespaidos un izvērtēja
ieguvumus:
![]() |
![]() |
![]() |
26. aprīlī 4. klašu skolēni devās uz Gulbeni un apmeklēs divus interaktīvus un izglītojošus centrus “Dzelzceļš un tvaiks” un šaursliežu vilciena – Bānīša depo , kurā piedalīsies sekojošās aktivitātēs – iepazinās ar dzelzceļu saistītām profesijām, uzzināja kādās mācību iestādēs tās var apgūt, ieguva priekšstatu par darba vides specifiku.
Bērniem bija dota iespēja iejusties vilciena mašı̄nista lomā, pārslēgt pārmijas, pārbaudīt savas reakcijas spējas un nepieciešamās darba iemaņas šajā jomā.
Ar dažādu interaktīvu ierīču palīdzību iepazina tvaika dzelzceļa vēsturisko aspektu, iepazinās ar dzelzceļa tehniskajām, inženierzinātņu un komunikāciju jomām.
Darbnīcas un
ekskursija bija ļoti interesantas, inovatīvas un atraktīvas.
Karjeras pedagogs Inna Grahovska
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
18. aprīlī 6.- 7. klašu
skolēni devās uz uzņēmumu Jūrmalā, kurā tiek realizēti tūrisma un viesmīlības
jomas pakalpojumi. Hotel Jūrmala SPA darbojas vairākos virzienos – tajā atrodas
spa un skaistumkopšanas centrs, restorāns, viesnīca, konferenču centrs.
Vispirms
skolēni tika iepazīstināti ar uzņēmuma rašanās vēsturi, izaicinājumiem, kādi
var rasties uzņēmuma izveides procesā, uzņēmuma piedāvāto pakalpojumu dažādību,
nodarbināto profesijām un darba pienākumiem.
Pēc tam skolēniem bija iespēja iepazīties ar uzņēmumu un tuvāk iepazīt darba pienākumus, kas jāveic uzņēmumā strādājošajiem un tam nepieciešamajām prasmēm.
Dienas
gaitā skolēniem bija iespēja piedalīties arī radošās darbnīcās, kurās tika
izmēģinātas prasmes, kas nepieciešamas viesmīlības jomā, piemēram, salvešu
locīšana un pareiza paplātes nešana, apkalpojot klientu.
Pēc
pasākuma skolēni atzina, ka ir ieguvuši daudz jaunas informācijas par iespējām
darboties viesmīlības un tūrisma nozarē, kā arī izpratuši, kādas prasmes un
īpašības ir nepieciešamas šajās profesijās.
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() |
![]() |
![]() |
Darba
pasaules iepazīšana
“Ražots Latvijā” – pasākums 2
22. martā 1.klašu skolēni apmeklēja “Skrīveru Saldumus”. Ekskursijas vadītāja pastāstīja par uzņēmuma tapšanas vēsturi, darba ikdienu:
- “Mēs ražojam konfektes “Gotiņa” jau trešajā paaudzē. ”Skrīveru Gotiņa” tiek ražota pēc senās receptes no īsta piena un sviesta, saglabājot tradīcijas un kvalitāti nemainīgus gadus. Šī burvīgā konfekte “Gotiņa” būs lieliskas atmiņas par bērnību vai jaunu atmiņu sākums!”
Skatoties filmu - iepazina saldumu ražošanas uzņēmumā strādājošajās profesijas -saldumu ražošanas vadītājs, “Gotiņu ”masas vārītājs, tinējs, fasētājs, pārdevējs, noliktavas pārzinis un noliktavas pārzines palīgs, ekskursiju vadītājs, apkopējs, grāmatvedis, valdes locekļi u.c., kā arī uzzināja par šo profesiju pieprasījumu darba tirgū. Darbnīcā detalizēti iepazina pārtikas tehnologa/konditora profesijas darba pienākumus, praktiski darbojoties, izmēģināja spējas pašam ietīt savas īpašās konfektes . Darbošanās bija diezgan grūta un sarežģīta, bet ļoti patika. Skolēni secināja, ja garšo saldumi un patīk darīt citiem prieku, tad jāmācās par pārtikas tehnologu!
Karjeras pedagogs Inna Grahovska
![]() |
![]() |
![]() |
Lai noskaidrotu, kādu profesiju pārstāvji
var strādāt zooloģiskajā dārzā, 6.c un
6.d klases skolēni 21. martā devās uz Rīgu. Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza darbība tiek realizēta
vairākās nodaļās, piemēram, dārza un parka nodaļa, autotransporta nodaļa,
enerģētiķu nodaļa, apsardzes nodaļa, veterinārais dienests, izglītības un
informācijas nodaļa un citas. Tādēļ zooloģiskajā dārzā strādājošo
darbinieku profesiju dažādība ir ļoti
plaša.
Skolēni uzzināja, ka zooloģiskajā dārzā
strādā ne tikai to profesiju pārstāvji, kuru darbs saistīts ar dzīvniekiem, bet
arī, piemēram, elektriķis, galdnieks, dārznieks, santehniķis, mārketinga
speciālists, jurists, u.c.
Pēc zoodārza apmeklējuma skolēni dalījās savos spilgtākajos iespaidos, veidojot zīmējumus un rakstot atziņas par profesiju izpētes pasākumu.
Spilgtākās
atziņas:
![]() |
![]() |
![]() |
“Ražots Latvijā”
18. martā Aizkraukles novada vidusskolas2. klašu skolēni apmeklēja siera ražotni “Sierštelle” Ogrē. Šeit mūs sagaidīja siera meistare Ligita. Viņa mūs iepazīstināja ar savu un kolēģu darbu, demonstrēja kā var saražot gardu un smaržīgu sieru. Sieri bija gan sāļi, gan saldi – nogaršojām 8 dažādu sieru garšas. Viesošanās ”Sierštellē” mums ļoti patika.
I. Grahovska
18. martā Aizkraukles novada vidusskolā
viesojās skolas absolvente, uzņēmēja Rita Garbuzova, lai 9. klašu skolēniem
pastāstītu par individuālo uzņēmējdarbību kā vienu no iespējamām karjeras ceļa
izvēlēm.
Lektore stāstīja, kā viņa ir nonākusi līdz savam biznesam, kādas grūtības un kādi gandarījuma mirkļi ir bijuši, darbojoties individuālajā uzņēmējdarbībā. Lektore pauda pārliecību par to, cik svarīgi ir uzdrīkstēties realizēt savas idejas, nebaidīties no grūtībām, censties pārkāpt savas komforta robežas.
Pēc pasākuma skolēni
atzina, ka viņiem ļoti noderējusi uzņēmējas pieredze un meistarklase bijusi
iedvesmojoša un interesanta. Skolēnu atziņas:
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() |
![]() |
![]() |
95 skolēniem no Aizkraukles novada
vidusskolas 9. un 12. klasēm tika dota iespēja apmeklēt starptautisko
izglītības izstādi “Skola-2019”. Iepazīstot vairāk nekā 140 izstādes dalībnieku
piedāvātos stendus, skolēni varēja iegūt informāciju par studiju iespējām,
starptautisko eksāmenu kārtošanu, vasaras valodu nometnēm ārzemēs.
Izstādē piedalījās valsts un privātās augstskolas, profesionālās
izglītības kompetences centri – koledžas, tehnikumi un profesionālās
vidusskolas, mācību centri, u. c.
Skolēniem bija iespējas iegūt visplašāko informāciju par uzņemšanas noteikumiem, budžeta vietām, studiju apmaiņas programmām un prakses iespējām, sadzīves apstākļiem mācību iestādēs. Augstskolas arī informēja par jaunajām 2019./2020. mācību gada studiju programmām.
Skolēnu atziņas pēc izstādes apmeklējuma:
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Lai
dotu iespēju skolēniem nākotnē būt veiksmīgiem, ievērojot lietišķās etiķetes
normas karjerā, trīs dienas karjeras mēnesī pie 7. klašu skolēniem viesojās šīs
jomas speciāliste Sanita Šiballo.
Skolēni noskaidroja, kas ir etiķete, kādi
ir lietišķo attiecību pamatprincipi, kādas lietišķās etiķetes normas ir
jāievēro komunikācijā un kā kopumā slikta komunikācija var ietekmēt jebkuru
situāciju.
Skolēniem bija iespēja analizēt piemērota
un nepiemērota stila piemērus lietišķajā
apģērbā, kā arī piemērotas un nepiemērotas sarakstes piemērus e-pasta saziņā un
telefona sarunās.
Skolēni ļoti atzinīgi novērtēja iespēju izprast lietišķās etiķetes lomu veiksmīgas karjeras norisē.
Karjeras konsultante Linda Briška
Viens no interesantākajiem pasākumiem
karjeras mēnesī bija 7. klašu brauciens uz Latvijas Radio, kurā tika iepazīts
tajā strādājošo cilvēku darbs.
Skolēniem
tika dota iespēja iepazīt Latvijas radio kā uzņēmumu, kurā ir nodarbināti
vairāk nekā 250 darbinieku dažādās
profesijās. Notika
iepazīstināšana ar Latvijas Radio
veidotajām programmām: „Latvijas Radio
1”, „Latvijas Radio 2”, „Latvijas Radio 3 – Klasika”, „Latvijas Radio 4 –
Doma laukums”, „Latvijas Radio 5 – Pieci.lv” un „Latvijas Radio 6 – Radio
Naba”.
Skolēni noskaidroja, kādu
profesiju pārstāvji strādā radio, kādi ir viņu darba pienākumi un darba
specifika, kāda ir darba vide un iekārtojums, kāda izglītība ir nepieciešama,
lai strādātu radio.
Interesanti šķita
noskaidrot, ko dara skaņu inženieris, skaņu režisors un skaņu operators, kā arī
pašiem izmēģināt savus spēkus balss ieraksta veidošanā.
Spilgtākā no skolēnu atziņām pēc pasākuma: " Man patika aprunāties ar vienu no darbiniecēm, ieinteresēja diktora darbs, patika viss darba process. Pārsteidza tas, cik stundas dienā ir jāstrādā. Es uzzināju to, kā strādā skaņu operators un kāds ir viņa darbs."
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Februāra sākumā 6.a un 6.b klases skolēniem tika dota iespēja tuvāk iepazīt Aizkrauklē esošu uzņēmumu, kura darbība saistīta ar veterinārās medicīnas pakalpojumiem. Vispirms skolēni tika iepazīstināti ar vetārsta profesijas dažādību, tai nepieciešamo izglītību, labajām lietām un grūtībām, ar ko jāsaskaras profesijā. Bija iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus par profesijām, kas saistītas ar veterināro medicīnu, kā arī padomāt par to, kam jāpievērš uzmanība jau skolas laikā, lai varētu apgūt ar veterinārmedicīnu saistītas profesijas.
Pēc tam skolēni devās ekskursijā uz veterināro klīniku un aptieku. Ar interesi tika vēroti dažādi rentgena uzņēmumi, kurus apskatot, bija jānoskaidro medicīniskā problēma katram klīnikas pacientam. Tika izmēģināts ultrasonogrāfijas aparāts, iegūtas zināšanas par to, kā sunim atrisināt zobu problēmas un kas tiek darīts, kad dzīvniekam ir kaulu lūzumi.
Skolēniem tika dota arī iespēja pašiem iejusties vetārsta lomā.
Karjeras konsultante Linda Briška
![]() |
![]() |
![]() |
Darba pasaules iepazīšana „Sierštelle”
16.janvārī 2.m -4. m klašu skolēni devās uz Ogres uzņēmumu „Sierštelle” , kur galvenās siera ražošanas meistares Ligitas Urbānes stāstījumā un siera gatavošanas demonstrācijā uzzināja, kā top gardais siers, kādos veidos to var pasniegt, kā arī nobaudīja dažus no 33 siera veidiem.
Skolēniem bija iespēja ielūkoties siera meistaru darba ikdienā, uzzināt, kādi darbi veicami siera ražotnē, kas ir gana grūti, jo pēc padarītā darba ražošanas telpa un darba instrumenti ir jāmazgā un jāuztur sanitārā tīrībā. Pēc stāstītā tapa skaidrs, ka, lai izturētu grūto un fiziski smago darbu, ļoti svarīga ir gaisotne kolektīvā un kolēģu palīdzība.
Skolēniem ļoti garšoja ceptais siers, jo tā garša atgādinot omleti. Daži skolēni uzsvēra, ka grūtākais uzdevums bijis līmēt uzlīmes uz siera iepakojuma.
Ekskursija skolēniem patika, jo redzēja interesantu siera tapšanas procesu un baudīja ražotnes produkciju - Latvisku, veselīgu, ekoloģisku un fantastiski garšīgu! FOTO
Karjeras konsultants Inna Grahovska
2018.
gada 14. decembrī 5.m un 6. M klašu
skolēni apmeklēja "Zelmas maiznīcu"
un Kokapstrādes darbnīcu
”Liepas”.
Skolēni apmeklējot divus arodu meistarus, mācību ekskursijās un radošajās darbnīcās uzzināja - arodu tehnoloģiju tradīcijas, redzēja, uzzināja mīklas gatavošanas, maizes un piparkūku cepšanas procesu, iepazina galdniecības darba procesu. Uzzināja , kur iespējams apgūt šos arodus – profesijas - galdniekus, konditorus un maizes cepējus.
Darbojoties praktiskās darbnīcās izmēģināja un iepazina profesijas, kurās ir nepieciešamas īpašas aroda iemaņas. Iepazina arodu darba vidi, aprīkojumus, darba rīkus un darba specifiku. FOTO
Karjeras konsultants Inna Grahovska
Darbs un izglītība
transporta nozarē
Karjeras konsultants Linda Briška
Karjeras konsultants Inna Grahovska
Darbs un zinātne mežā
Karjeras konsultants Linda Briška
Vēlos šeit strādāt!
Karjeras konsultants Linda Briška